Людмила Рибальченко
ORCID iD: orcid.org/0000-0003-0413-8296
luda_r@ukr.net
Едуард Рижков
ORCID iD: orcid.org/0000-0002-6661-4617
revord924@ukr.net
Сергій Охрименко
ORCID iD: orcid.org/0000-0002-6734-4321
osa@ase.md
UDC 330.5; 338.26; 343.973
DOI :10.31733/2786-491X-2021-2-78-91
Ключові слова: економічна безпека, економічні злочини, національна безпека, міжнародна економічна безпека, національні ресурси, підприємницьке шахрайство
Анотація. Для України, як для самостійної незалежної держави, в сучасному стані економіки, особливо важливою є проблема забезпечення стійкого соціально-економічного розвитку, формування концепцій протидії зовнішнім та внутрішнім загрозам, підвищення рівня життя населення, розвиток економічних взаємовідносин з іншими країнами. Загальність даних проблем та алгоритм їх вирішення повʼязано із таким поняттям, як “безпека”. Зміна тих чи інших факторів, які породжуються із зовнішніх та внутрішніх чинників розвитку національної економіки робить актуальним дослідження питання проблематики забезпечення економічної безпеки держави.
Економічна безпека є основною складовою у забезпеченні національної безпеки та важливим підґрунтям її соціально-економічного розвитку. Економічну безпеку країни розглядають як засіб у забезпеченні стабільного розвитку, надійного захисту економічних інтересів підприємств, усіх галузей промисловості, господарюючих субʼєктів, розвиток регіонів та держави.
Економічна безпека країни розглядається з позиції забезпечення захисту життєво важливих інтересів усіх мешканців країни, суспільства і держави в економічній сфері від можливих внутрішніх і зовнішніх загроз.
Більш розгорнуте визначення економічної безпеки передбачає досягнення такого стану економіки, при якому забезпечується досить високе та стійке економічне зростання усіх економічних показників, ефективне задоволення економічних потреб, контроль держави за рухом і використанням національних ресурсів, захист економічних інтересів країни на національному і міжнародному рівнях.
Економічна безпека характеризує рівновагу економічної системи та її ефективний розвиток, яка забезпечується багатьма факторами, що визначають здатність національної економіки забезпечити її конкурентоспроможність на міжнародному економічному просторі, а також надійний захист від можливих ризиків і загроз.