ВІЙСЬКОВІ ЗЛОЧИНИ: МІЖНАРОДНО-ПРАВОВІ НОРМИ ТА КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО АЗЕРБАЙДЖАНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

Мехрібан ЕЙЮБОВА
mehriban_e@yahoo.com

UDC 340

DOI 10.31733/2786-491X-2022-2-177-186

Ключові слова: військові злочини, міжнародно-правові норми, національно-правова імплементація, правова система, права людини, міжнародне кримінальне право, міжнародне гуманітарне право.

Анотація. У статті на основі взаємного аналізу міжнародно-правових норм і кримінального законодавства Азербайджанської Республіки розглянуто питання боротьби з військовими злочинами. Перш за все, було зазначено, що міжнародно-правові норми відіграють пріоритетну роль у правовій системі кожної цивілізованої держави. Держави зазвичай включають у свої конституції та до законів положення про перевагу міжнародно-правових норм над національними правовими нормами.

У правовій системі Азербайджанської Республіки міжнародно-правові норми мають дієвий вплив і відіграли важливу роль у становленні та розвитку різних галузей права. Проте, поряд із позитивними моментами, неминуче виникнення і негативних ситуацій, в основному, в практиці правоохоронних органів такі проблеми неминучі. Слід також зазначити, що проблеми у відповідній сфері характерні не тільки для Азербайджанської Республіки, різноманітні колізії та проблеми виникають при застосуванні міжнародно-правових норм і в інших цивілізованих державах.

Наприкінці статті зроблено висновок, що основні міжнародні норми, пов’язані з військовими злочинами, в основному, зосереджені в Женевських конвенціях 1949 року, Додаткових протоколах 1977 та 2005 років та Римському статуті 1998 року. Проте Азербайджанська Республіка ратифікувала лише Женевські конвенції з цих документів. Однак майже всі військові злочини, що містяться в цих документах, знайшли своє відображення в Кримінальному кодексі Азербайджанської Республіки.

У порівнянні з деякими державами, чия правова система близька до Азербайджанської Республіки, можна високо оцінити рівень імплементації міжнародноправових норм щодо військових злочинів у Кримінальному кодексі Азербайджанської Республіки. Так, у Кримінальному кодексі Азербайджанської Республіки цій категорії злочинів присвячені окремі глави та статті, а при нормативному визначенні кожного військового злочину враховуються вимоги міжнародно-правових норм. Нарешті, значні зміни в Кримінальному кодексі Азербайджанської Республіки очікуються після того, як Азербайджанська Республіка стане членом Міжнародного кримінального суду.